02 lip, 2024 | Aktualności

Na prośbę i we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Budapeszcie, Śląska Organizacja Turystyczna zorganizowała podróż prasową dla grupy z Węgier, w której znaleźli się  influencerzy oraz dziennikarze z portali internetowych dla rodzin oraz kobiet. 

Wraz z grupą obecni byli również filmowiec i operator – głównym celem wizyty było nagranie materiałów video promujących śląskie jako region warty odwiedzenia wśród Węgrów. Dziennikarze podczas swojego czterodniowego pobytu mieli okazję odwiedzić topowe atrakcje w województwie śląskim oraz poczuć klimat tego miejsca przez lokalne atrakcje oraz kuchnię.

Pierwszy dzień, po przyjeździe z Budapesztu udali się do Szczyrku, gdzie wjechali kolejką linową na Skrzyczne – najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego, skąd rozpościera się przepiękna panorama na inne Beskidzkie szczyty. Kolejnym celem wizyty było miasto Bielsko-Biała – polski finalista konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Lokalny przewodnik oprowadził grupę po najciekawszych zabytkach miasta, tłumacząc i pokazując dlaczego miasto nazywane jest Małym Wiedniem.  Po pełnym wrażeń i pięknych widoków dniu w Beskidach, grupa wyjechała w do Katowic, gdzie zakwaterowała się w Hotelu Best Western Mariacki – jednego z konsorcjantów SIlesia Convention Bureau.

 

Następnym regionem do którego udała się grupa to Jura Krakowsko-Częstochowska. Węgrzy odwiedzili Sanktuarium na Jasnej Górze , gdzie spotkali…narodową pielgrzymkę z Węgier i mieli okazję porozmawiać z obywatelami swojego kraju o ich doświadczeniach z podróży do miejsca kultu.  Stąd udali się na spacer po mieście z przewodnikiem, po głównej części miasta jaką są Aleje Najświętszej Maryi Panny.  Ostatnim punktem programu w ten dzień był jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Jury – Zamek Ogrodzieniec. Również tutaj, przewodnik w stroju rycerza opowiedział o bogatej historii zamku oraz jego współczesnym użytkowaniu.

Dwa ostatnie dni pobytu grupa spędziła w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zwiedzanie rozpoczęło się od górniczego osiedla robotniczego Nikiszowiec, o charakterystycznej zabudowie, którego architektami są niemieccy architekci Emil i Georg Zillmannowie. Kolejną atrakcją odwiedzoną przez dziennikarzy była Strefa Kultury w Katowicach , jako doskonały przykład nowoczesnych i zrewitalizowanych Katowic. Przewodnikiem po mieście był Pan Piotr Fuglewicz –  autor publikacji o stolicy regionu. W celu pogłębienia wiedzy o regionie grupa odwiedziła Muzeum Śląskie, gdzie trasa zwiedzania zatytułowana „Skond my som? czyli historia i kultura Górnego Śląska w pigułce” z pewnością przybliżyła im burzliwą historię Górnego Śląska.

Kolejne dwa obiekty zwiedzane przez Węgrów to czołowi reprezentanci Szlaku Zabytków Techniki – Kopalnia GUIDO w Zabrzu oraz Centrum Wycieczkowe Tyskich Browarów Książęcych – laureaci odpowiednio Złotego Certyfikatu POT oraz Certyfikatu POT.

Ostatni z dni zorganizowany był przez Śląską Organizację Turystyczną pod kątem programu dla rodzin z dziećmi. Oczywiście pierwszym wyborem był Park Śląski wraz z atrakcjami na jego terenie.  Pierwszą z nich była Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko – najstarszy lunapark w Polsce oraz zeszłoroczny laureat Certyfikatu POT. Dziennikarze z uśmiechem na twarzach skorzystali z atrakcji w Legendii, aby chwilę później z powietrza podziwiać panoramę Parku Śląskiego, jadąc nadziemną koleją linową ELKA. Na zakończenie podróży zaplanowany był seans w Planetarium Śląskim, jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w  Europie.

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe w tej kategorii

Podróż studyjna blogerów z Węgier

Na prośbę i we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Budapeszcie, Śląska Organizacja Turystyczna zorganizowała podróż studyjną dla grupy z Węgier, w której znaleźli się  influencerzy oraz dziennikarze z portali internetowych dla...

czytaj dalej
Podróż prasowa we współpracy z ZOPOT Praga

Podróż prasowa we współpracy z ZOPOT Praga

Promocja Szlaku Orlich Gniazd w niestandardowej odsłonie - blogerka z Czech pokonała szlak na hulajnodze! W dniach 20 - 23 czerwca blogerka z czeskiego Brna - Weronika, przejechała 190 km na hulajnodze terenowej poznając uroki jednego z najpiękniejszych i najbardziej...

czytaj dalej
Śląskie z dzieckiem w Dzienniku Zachodnim

Śląskie z dzieckiem w Dzienniku Zachodnim

Przed Dniem Dziecka wraz z całym nakładem Dziennika Zachodniego ukazał się dodatek "Miejsca przyjazne dzieciom". Atutem wydania był niewątpliwie dzień emisji oraz nakład ponad 34 tys egz. (magazyn, program TV, tygodniki powiatowe). Tam właśnie znalazła się reklama...

czytaj dalej
Wizyta touroperatorów z Izraela

Wizyta touroperatorów z Izraela

W dniach 20-22 maja 2024 w województwie śląskim gościli czołowi touroperatorzy z Izraela (Mega tourism, Botz-adventures, Ophir Tours, Mona Tours, Amsalem Masaot, a także Facebook - menedżer społeczności Polska oraz izraelskie linie lotnicze Sundor (EL AL), a także...

czytaj dalej
Śląska Organizacja Turystyczna otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki na utworzenie nowego szlaku rowerowego w Beskidach – Velo Soła.

Śląska Organizacja Turystyczna otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki na utworzenie nowego szlaku rowerowego w Beskidach – Velo Soła.

Wniosek pn. "Stworzenie nowego produktu turystyki aktywnej w województwie śląskim - szlaku rowerowego Velo Soła" złożony przez Śląską Organizację Turystyczną  do Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Turystyki - edycja 2024 otrzymał dofinansowanie....

czytaj dalej
XVIII Festiwal Śląskie Smaki za nami

XVIII Festiwal Śląskie Smaki za nami

Za nami XVIII Festiwal „Śląskie Smaki”! W tym roku wydarzenie odbyło się na rynku w Tarnowskich Górach w dniu 2.06.2024 r. W konkursie kulinarnym wzięło udział 17 drużyn. Remigiusz Rączka – koordynator konkursowego Jury podkreślał, że rywalizacja była naprawdę...

czytaj dalej