Certyfikat POT 2024 – laureaci etapu regionalnego

16 wrz, 2024 | Aktualności

Znamy regionalnych kandydatów w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT w 2024 roku! Spośród poprawnie złożonych 6 wniosków w kategoriach: Certyfikat POT, w tym Certyfikat Internautów oraz Turystyczne Odkrycie Roku, do etapu ogólnopolskiego wytypowane zostały 4 produkty z województwa śląskiego. Zobacz kto powalczy w rankingu ogólnopolskim!

O konkursie

Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej to najważniejsza nagroda w branży turystycznej. Tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego w Polsce – stanowi rekomendację i gwarancję usług na najwyższym poziomie a także podnosi rangę i rozpoznawalność produktu turystycznego – wydarzenia, obiektu, miejsca. Certyfikaty POT przyznawane są produktom turystycznym, w kategoriach: wydarzenie cykliczne, pakiet usług turystycznych – impreza turystyczna, obiekt, szlak, miejsce – obszar. Produkty turystyczne zgłoszone do konkursu ubiegają się o kilka rodzajów Certyfikatów. Najbardziej prestiżowym, którego wybór wzbudza najwięcej emocji, jest Złoty Certyfikat, dla którego nagrodą jest kampania promocyjna o wartości 200 tys. złotych. W tym roku po raz pierwszy została wprowadzona kategoria Turystyczne Odkrycie Roku Wszystkie certyfikowane produkty turystyczne zostają objęte programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

Oto lista kandydatów do konkursu zgłoszonych z terenu województwa śląskiego: 

 

Certyfikat POT 2024

  1. Gwarki Tarnogórskie
  2. Park Miliona Świateł Zabrze
  3. Poziom 511 Jura Wellness Hotel & Spa****
  4. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
  5. Żelazny Szlak Rowerowy

Turystyczne Odkrycie Roku 2024

  1. Dziewięćsił-Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego

Do etapu ogólnopolskiego wytypowane zostały 4 produkty z województwa śląskiego: 

Certyfikat POT

1. Żelazny Szlak Rowerowy, w tym również nominacja do Certyfikatu Internautów 

Żelazny Szlak Rowerowy to prawie 54-kilometrowa pętla poprowadzona po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice koło Karwiny. Pomysł na Żelazny Szlak Rowerowy zrodził się z chęci wykorzystania wyłączonych z użytkowania historycznych linii kolejowych. Koncepcja Żelaznego Szlaku Rowerowego powstała w oparciu o przebieg dawnej trasy kolei Kraków – Wiedeń.

2. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności 

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności mieści się w zabytkowym budynku kopalni „Wujek” w Katowicach-Brynowie obok Pomnika-Krzyża upamiętniającego górników poległych 16 grudnia 1981 r. Jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Miasto Katowice. Od grudnia 2021 r. w ŚCWiS czynna jest nowoczesna, multimedialna wystawa stała, która przybliża wiedzę historyczną o strajku w kopalni „Wujek” w stanie wojennym, a zwłaszcza o jego krwawej pacyfikacji 16 grudnia 1981 r., kiedy ZOMO śmiertelnie postrzeliło 9 górników. Opowiada też szerzej o oporze Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku.

3. Gwarki Tarnogórskie

Gwarki Tarnogórskie to cykliczna impreza kulturalno-historyczna w Tarnowskich Górach, organizowana od 1957 roku. Nazwa wywodzi się od górników wydobywających srebronośną galenę, zwanych gwarkami. Na mocy przywileju z 1599 roku gród gwarków miał prawo urządzania „zabaw i komedyj” podczas jarmarku w niedzielę po świętym Idzim. Pierwsze Gwarki w 1957 roku otworzył Jerzy Ziętek. Rozpoczynało je widowisko „Skok przez skórę” – przyjmowanie adeptów górnictwa. W niedzielnym Pochodzie Historycznym oglądamy osoby, mające wpływ na rozwój miasta. Okazale prezentuje się orszak króla Jana III Sobieskiego. Są poeci, naukowcy i arystokraci – przegląd społeczeństwa na przestrzeni 500-letniej historii miasta.

Turystyczne Odkrycie Roku

1. Dziewięćsił – Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego

Dziewięćsił – Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego to świeże wydarzenie, które w pełni oddaje lokalny charakter regionu. Festiwal przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów, odkrywając przed nimi bogactwo kultury i przyrody Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. Nazwa festiwalu nawiązuje do dziewięćsiłu bezłodygowego, rośliny znanej z góralskich wierzeń, symbolizującej zdrowie i długowieczność. To właśnie ona stała się inspiracją dla tej wyjątkowej imprezy, która celebruje lokalne dziedzictwo. Dziewięćsił Festiwal odbywa się w dziewięciu miejscowościach: Bielsku-Białej, Brennej, Cieszynie, Cięcinie, Istebnej, Szczyrku, Ustroniu, Wiśle i Żywcu. Każda z nich proponuje unikalne atrakcje, często w nietypowych lokalizacjach, jak górskie stoki czy leśne polany, oferując odwiedzającym wyjątkowe doświadczenia.

 

 

Pozostałe w tej kategorii

Światowy Dzień Turystyki w Cieszynie

Światowy Dzień Turystyki w Cieszynie

Światowy Dzień Turystyki to święto ustanowione w 1979 r. przez Światową Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Turystyki a w województwie śląskim świętowaliśmy jego obchody w Cieszynie. Święto skupia wokół siebie całe spektrum pasjonatów turystyki. To czas dedykowany...

czytaj dalej