W dniu 18.10.2017 podczas VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, jeden z paneli dyskusyjnych poświęcony był branży turystycznej: „Marketing miast i regionów. Jak to robić skutecznie?”.
W spotkaniu Śląską Organizację Turystyczną reprezentowała Dyrektor Biura ŚOT – Agnieszka Sikorska, która była moderatorem tego panelu.
Gośćmi spotkania byli:
- Waldemar Bojarun – Wiceprezydent Katowic
- dr Krystian Dudek – Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Public Relations
- Piotr Kuczera – Prezydent Miasta Rybnika
- Wojciech Kuśpik – Prezes Zarządu, PTWP SA, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego
- Robert Stępowski – twórca platformy „MarketingMiejsca.com.pl”
- Filip Szatanik – Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
- Marek Szczepanik – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
- Tadeusz Goc – burmistrz Strzelec Opolskich
Zagadnienia, które zostały omówione na spotkaniu:
- Strategia promocji jako fundament budowania wizerunku miasta i regionu.
- Marketing terytorialny. Najlepsze praktyki.
- Rola przemysłu spotkań w budowaniu wizerunku miast.
- Produkcje filmowe promują miasta.
- Produkty tradycyjne narzędziem promocji regionu.
- Skuteczna promocja miast i regionów w mediach społecznościowych.
Wnioski płynące ze spotkania, jednoznacznie wskazują na to, iż promocja to bardzo istotna kwestia dla każdego samorządu. Efektywny marketing zapewnia większą liczbę turystów oraz inwestorów, co skutkuje m.in. poprawą stanu finansów publicznych. Zaproszeni goście analizowali różne przykłady promocji, które zostały wykorzystane w obecnych na spotkaniu samorządach (świętokrzyskie, małopolskie, śląskie) oraz innych wybranych na terenie kraju. Poruszona została również tematyka kampanii promocyjnych, współpracy środowiska biznesu i samorządów lokalnych oraz promocji regionu przez kulturę oraz media społecznościowe. Marketing miejsc to nie tylko billboardy i slogany ale bardzo szeroki wachlarz narzędzi promujących. Jednym z nich jest bardzo interesujący „city placement”, czyli lokowanie miasta lub całego regionu i jego atrakcji turystycznych w filmie lub serialu. Odpowiednio wykorzystując to narzędzie promocji, można pokazywać zarówno walory turystyczne jak i gospodarcze, a przede wszystkim wzmacniać więź mieszkańców z miejscem, w którym żyją. Tu uczestnicy dyskusji chętnie zapoznali się z ciekawostkami z Sandomierza (serial „Ojciec Mateusz) oraz Rybnika (serial „Diagnoza”). Prelegenci w przystępny dla słuchacza sposób wyjaśniali jak efektywnie wykorzystywać narzędzia marketingowe, jakich błędów nie popełniać, a czasem ile takie działania kosztują.
Obecni na spotkaniu uczestnicy z pewnością wykorzystają zdobytą wiedzę w swoich działaniach promocyjnych.