Podróż studyjna blogerów z Węgier

02 lip, 2024 | Aktualności

We współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Budapeszcie, Śląska Organizacja Turystyczna zorganizowała podróż prasową dla grupy z Węgier, w której znaleźli się  influencerzy oraz dziennikarze z portali internetowych dla rodzin oraz kobiet. 

Wraz z grupą obecni byli również filmowiec i operator – głównym celem wizyty było nagranie materiałów video promujących śląskie jako region warty odwiedzenia wśród Węgrów. Dziennikarze podczas swojego czterodniowego pobytu mieli okazję odwiedzić topowe atrakcje w województwie śląskim oraz poczuć klimat tego miejsca przez lokalne atrakcje oraz kuchnię.

Pierwszy dzień, po przyjeździe z Budapesztu udali się do Szczyrku, gdzie wjechali kolejką linową na Skrzyczne – najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego, skąd rozpościera się przepiękna panorama na inne Beskidzkie szczyty. Kolejnym celem wizyty było miasto Bielsko-Biała – polski finalista konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Lokalny przewodnik oprowadził grupę po najciekawszych zabytkach miasta, tłumacząc i pokazując dlaczego miasto nazywane jest Małym Wiedniem.  Po pełnym wrażeń i pięknych widoków dniu w Beskidach, grupa wyjechała w do Katowic, gdzie zakwaterowała się w Hotelu Best Western Mariacki – jednego z konsorcjantów SIlesia Convention Bureau.

 

Następnym regionem do którego udała się grupa to Jura Krakowsko-Częstochowska. Węgrzy odwiedzili Sanktuarium na Jasnej Górze , gdzie spotkali…narodową pielgrzymkę z Węgier i mieli okazję porozmawiać z obywatelami swojego kraju o ich doświadczeniach z podróży do miejsca kultu.  Stąd udali się na spacer po mieście z przewodnikiem, po głównej części miasta jaką są Aleje Najświętszej Maryi Panny.  Ostatnim punktem programu w ten dzień był jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Jury – Zamek Ogrodzieniec. Również tutaj, przewodnik w stroju rycerza opowiedział o bogatej historii zamku oraz jego współczesnym użytkowaniu.

Dwa ostatnie dni pobytu grupa spędziła w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zwiedzanie rozpoczęło się od górniczego osiedla robotniczego Nikiszowiec, o charakterystycznej zabudowie, którego architektami są niemieccy architekci Emil i Georg Zillmannowie. Kolejną atrakcją odwiedzoną przez dziennikarzy była Strefa Kultury w Katowicach , jako doskonały przykład nowoczesnych i zrewitalizowanych Katowic. Przewodnikiem po mieście był Pan Piotr Fuglewicz –  autor publikacji o stolicy regionu. W celu pogłębienia wiedzy o regionie grupa odwiedziła Muzeum Śląskie, gdzie trasa zwiedzania zatytułowana „Skond my som? czyli historia i kultura Górnego Śląska w pigułce” z pewnością przybliżyła im burzliwą historię Górnego Śląska.

Kolejne dwa obiekty zwiedzane przez Węgrów to czołowi reprezentanci Szlaku Zabytków Techniki – Kopalnia GUIDO w Zabrzu oraz Centrum Wycieczkowe Tyskich Browarów Książęcych – laureaci odpowiednio Złotego Certyfikatu POT oraz Certyfikatu POT.

Ostatni z dni zorganizowany był przez Śląską Organizację Turystyczną pod kątem programu dla rodzin z dziećmi. Oczywiście pierwszym wyborem był Park Śląski wraz z atrakcjami na jego terenie.  Pierwszą z nich była Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko – najstarszy lunapark w Polsce oraz zeszłoroczny laureat Certyfikatu POT. Dziennikarze z uśmiechem na twarzach skorzystali z atrakcji w Legendii, aby chwilę później z powietrza podziwiać panoramę Parku Śląskiego, jadąc nadziemną koleją linową ELKA. Na zakończenie podróży zaplanowany był seans w Planetarium Śląskim, jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w  Europie.

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe w tej kategorii

Światowy Dzień Turystyki w Cieszynie

Światowy Dzień Turystyki w Cieszynie

Światowy Dzień Turystyki to święto ustanowione w 1979 r. przez Światową Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Turystyki a w województwie śląskim świętowaliśmy jego obchody w Cieszynie. Święto skupia wokół siebie całe spektrum pasjonatów turystyki. To czas dedykowany...

czytaj dalej