Podróż prasowa dla dziennikarzy z włoskiego magazynu „Motoexcape”

17 paź, 2024 | Aktualności

W dniach 18-20 września 2024 roku Śląska Organizacja Turystyczna we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej organizacji Turystycznej w Rzymie zorganizowała podróż prasową dla włoskich dziennikarzy z magazynu „Motoexcape”.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, fot. ZOPOT Rzym

To wydawnictwo internetowe z liczbą wyświetleń ponad 3 miliony rocznie, odwiedzane przez ponad 2 miliony użytkowników. Zawartość cyfrowa Moto Excape jest doceniana przez wszystkich użytkowników branży turystycznej i motocyklowej.  Efektem wizyty  będzie artykuł zachęcający Włochów do odwiedzenia miejsc poleconych przez dziennikarzy oraz innych miejsc i atrakcji w województwie śląskim.

Zamek Bąkowiec w Morsku, fot. ZOPOT Rzym 

Jako główny cel wizyty dziennikarzy w naszym regionie, obrali oni Szlak Orlich Gniazd, który pokonywali na swoich motocyklach odwiedzając liczne atrakcje przy szlaku. Oczywistym wyborem były Orle Gniazda czyli ruiny średniowiecznych warowni. W pierwszy dzień podróży odwiedzili oni 3 zamki – Pilcza w Smoleniu, Ogrodzieniec w Podzamczu oraz Bąkowiec w Morsku.

Drugi dzień podróży prasowej rozpoczął się dla gości atrakcjami typowymi dla regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Grupa Jurajska GOPR, jeden z członków Śląskiej Organizacji Turystycznej, zorganizowała wspinaczkę na Górze Zborów, zdobyli również najsłynniejszą formację skalną na Jurze – Okiennik Wielki. Kolejną, niecodzienną aktywnością zaplanowaną dla dziennikarzy była eksploracja Jaskini Głębokiej.  Pozostała część dnia minęła na zwiedzeniu kolejnych Orlich Gniazd – tym razem w Mirowie oraz Bobolicach, gdzie w przyzamkowej restauracji posilili się, oczywiście wybór padł na dania kuchni śląskiej.  Ostatnim punktem programu zwiedzania w tym dniu był Stary Młyn Muzeum Dawnych Rzemiosł, które mieści się w blisko stuletnim młynie elektrycznym. Zwiedzający wyruszają w pasjonującą podróż. Poznają historię rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa.

Okiennik Wielki w Kroczycach, fot. ZOPOT Rzym

W ostatni dzień wizyty włosi zwiedzili Dworek Krasińskiego w Złotym Potoku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku. Miejsce to, swoją nazwę zawdzięcza, kilkumiesięcznemu pobytowi poety Zygmunta Krasińskiego, uważanego za jednego z trzech, obok Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego wieszczy narodowych epoki polskiego romantyzmu.

Ostatnim zamkiem i jednocześnie ostatnim punktem programu wizyty dziennikarzy były Ruiny Zamku w Olsztynie koło Częstochowy. Wzniesiony w drugiej połowie XIII stulecia, przez ponad 300 lat był najważniejszym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski, tuż przy granicy śląskiej, a także ośrodkiem zarządu królewskiego okręgu administracyjno-gospodarczego.

 

 

 

Pozostałe w tej kategorii

Światowy Dzień Turystyki w Cieszynie

Światowy Dzień Turystyki w Cieszynie

Światowy Dzień Turystyki to święto ustanowione w 1979 r. przez Światową Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Turystyki a w województwie śląskim świętowaliśmy jego obchody w Cieszynie. Święto skupia wokół siebie całe spektrum pasjonatów turystyki. To czas dedykowany...

czytaj dalej