Badanie ruchu turystycznego w województwie śląskim w 2024 r. – Research Collective

28 kwi, 2025 | Aktualności, Badania turystyczne

Badania ruchu turystycznego zlecane są przez Śląską Organizację Turystyczną każdego roku. Dzięki temu na bieżąco monitorowany jest ruch turystyczny spoza regionu, mieszkańców województwa w jego obrębie oraz szacowana wielkość ruchu turystycznego z zagranicy – Badanie OMNIBUS, wywiady bezpośrednie CAPI.

 

Research Collective – Badane ruchu turystycznego za 2024 r. – do pobrania [TUTAJ]

 

  • Szacowana łączna liczba wizyt turystycznych (zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych) w województwie śląskim w roku 2024 to około 4,6 mln osób (wizyt) co stanowi 14,6% populacji dorosłych Polaków. Liczba ta pokazuje pobyty i bierze pod uwagę także kilkukrotne pobyty jednej osoby w ciągu minionego roku. W tej liczbie zawiera się 2,7 mln wizyt dorosłych Polaków zamieszkałych poza regionem oraz 1,9 mln wizyt turystów wewnątrzregionalnych (z województwa śląskiego). Nieznacznie zmieniła się struktura odwiedzających region w 2024 roku – relacja liczby turystów zewnętrznych oraz turystów wewnętrznych pozostaje podobna (ok 60% do 40%) jednakże spadki odwiedzających są w większej mierze spowodowane spadkiem turystów zewnętrznych (spadek o ok. 15% z liczby ok. 3,2 mln do 2,7 mln) niż turystów wewnętrznych (spadek o ok 10% z 2,1 mln do 1,9 mln).
  • Analizując profil turystów odwiedzających region w 2024 roku, turystami byli zarówno mężczyźni jak i kobiety oraz osoby w różnym wieku (brak dominujących przedziałów wiekowych). Profil odwiedzających pod względem wielkości miejsca zamieszkania nie zmienił się znacząco, największą grupę stanowią mieszkańcy miast do 100 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie geograficzne gości największy odsetek stanowili mieszkańcy województwa dolnośląskiego (23% odwiedzających) oraz małopolskiego (18%), pomorskiego (9%) i mazowieckiego (8%).
  • Najpopularniejszy cel wizyty to wciąż odwiedziny u rodziny i bliskich (54% wskazań). Cel wizyty warunkuje również najbardziej popularny rodzaj zakwaterowania – u rodziny i znajomych (53% wskazań). Mieszkańcy województwa śląskiego podróżujący po regionie najczęściej wskazywali jako cel podróży wypoczynek na łonie natury (61%) a najpopularniejsze rodzaje zakwaterowania w tej grupie to także rodzina i znajomi (47%), jednakże obserwuje się znaczny udział noclegów komercyjnych – kwatery prywatne (27%) oraz pensjonaty (23%).

Pozostałe w tej kategorii