O wykorzystaniu nowych mediów i technologii informatycznej do promocji turystyki przemysłowej rozmawiano wczoraj w Katowicach podczas konferencji Stowarzyszenie Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).
Konferencja co roku organizowana jest w innym kraju członkowskim. W tym roku zorganizowano ją po raz pierwszy w Polsce. Ma to związek z włączeniem do stowarzyszenia w styczniu ub.r. Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Podczas konferencji „Dziedzictwo przemysłowe i Web 2.0″ zaprezentowano najlepsze przykłady wykorzystania nowych mediów m.in. blogi, serwisy społecznościowe, technologie mobilne, geocaching w procesie popularyzowania kultury industrialnej wśród internautów. Mówiono m.in. o promocji wydarzenie ExtraSchicht w Zagłębiu Ruhry przy pomocy mediów społecznościowych oraz możliwościach, jakie daje tzw. „Rzeczywistość rozszerzona” – czyli połączenie świata rzeczywistego z generowanym komputerowo.
Adam Hajduga, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zaprezentował działania w Internecie realizowane podczas tegorocznej Industriady – święta Szlaku Zabytków Techniki. Powstała wówczas dedykowana imprezie strona internetowa wykorzystująca najbardziej popularne media społecznościowe, m.in. portale Youtube i Facebook. „Kiedy wpisze się w wyszukiwarkę Industriadę, wychodzi 3,7 mln wyników, dla Szlaku Zabytków Techniki – 194 tys. Industriada jest na rynku od dwóch lat, Szlak od pięciu, jednak tu są media społecznościowe, a tam nie było” – zauważył Hajduga.
W konferencji uczestniczył członek Zarządu Jerzy Gorzelik oraz prof. Meinrad Grewenig – President ERIH’a.
„Nasz region dokonał ogromnego skoku cywilizacyjnego podczas rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Teraz też przeżywa zmiany w gospodarce, ale nie zapomina o swoim dziedzictwie industrialnym – powiedział Jerzy Gorzelik, otwierając spotkanie.
W czwartkowym spotkaniu w Katowicach uczestniczyło ponad stu uczestników z Europy, a także specjaliści ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Konferencja połączona był z dwudaniową wizytą studyjną dla ekspertów ERIH’a, podczas której zaprezentowano wybrane obiekty należące do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, m.in. Kopalnię Guido w Zabrzu, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych oraz Tyskie Browarium w Tychach.
Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ang. European Route of Industrial Heritage (ERIH) to sieć łącząca ponad 850 europejskich obiektów dziedzictwa przemysłowego w 32 krajach prezentujących historię rozwoju przemysłu na starym kontynencie. Głównym celem stworzonej sieci jest promocja wspólnego europejskiego dziedzictwa industrialnego, prowadzenie badań dot. historii społecznej oraz kultury epoki przemysłowej oraz wprowadzanie na rynek atrakcji turystycznych powstałych w obiektach poprzemysłowych.
W styczniu 2010 roku Szlak Zabytków Techniki stał się jednym z 13 szlaków regionalnych w ramach ERIH. Jednocześnie trzy punkty SZT – Zabytkowa Kopalnia „GUIDO”, Tyskie Browarium i Muzeum Browaru Żywiec – to tzw. „punkty kotwiczne” Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.