Badania ruchu turystycznego za 2022 rok

19 cze, 2023 | Aktualności, Badania turystyczne

Moda na Polskę trwa. Województwo śląskie z roku na rok, jest coraz częściej wybierane na cel podróży i wypoczynku. Tendencji wzrostowej ruchu turystycznego dowodzą badania ruchu turystycznego przeprowadzane na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej. Najnowszy raport odwiedzin turystów w województwie śląskim w 2022 roku pokazuje, że region odwiedziło 5,3 mln. turystów (w poprzednim pomiarze za rok 2021: 4,5 mln). Według szacunków zostawili oni w województwie około 5,5 mld złotych.

Badania ruchu turystycznego zlecane są przez Śląską Organizację Turystyczną każdego roku. Dzięki temu na bieżąco monitorowany jest ruch turystyczny spoza regionu, mieszkańców województwa w jego obrębie oraz szacowana wielkość ruchu turystycznego z zagranicy.

Profil turysty odwiedzającego śląskie

Liczba turystów odwiedzających województwo w roku 2022 jest większa od liczby odwiedzających w poprzednim roku (za 2021 rok). W obecnym pomiarze 13% osób spoza województwa śląskiego zadeklarowało odwiedzenie regionu a w 2021 roku odsetek ten wyniósł 10%; zwiększył się także odsetek mieszkańców województwa odbywających podróż po regionie. Obecnie 50% mieszkańców deklaruje, że odbyło podróż po województwie (wzrost w porównaniu do roku 2021, gdzie taką podróż deklarowało 44%). Szacowane liczby odwiedzin w województwie wyniosły odpowiednio: 3,5 mln osób spoza województwa i 1,8 mln osób z województwa śląskiego.

Cel wizyty

Najpopularniejszy cel wizyty to, podobnie jak w latach poprzednich, odwiedziny u rodziny i bliskich (54% wskazań). Cel wizyty warunkuje również najbardziej popularny rodzaj zakwaterowania – u rodziny i znajomych (52% wskazań). Mieszkańcy województwa śląskiego podróżujący po regionie najczęściej wskazywali jako cel podróży wypoczynek na łonie natury (51%).

Gdzie podróżują najchętnej?

Z danych wynika, że najwięcej turystów odwiedziło okolice Katowic, Chorzowa, Bytomia, Zabrza i Gliwic, co może sugerować, że ta część województwa śląskiego jest szczególnie atrakcyjna turystycznie. Drugie miejsce zajmują okolice Pszczyny, Bielska-Białej, Szczyrku, Żywca, Jeleśni i Korbielowa. Okolice Częstochowy, Olsztyna, Lubińca, Myszkowa, Zawiercia, Pilicy i Ogrodzieńca zajmują trzecie miejsce

Turyści przyjazdowi, a turyści wewnętrzni

W ramach ruchu turystycznego przyjazdowego spoza regionu najczęściej odwiedzanymi terenami województwa były okolice Katowic, Chorzowa, Bytomia, Zabrza, Gliwic (36% wskazań, podobnie jak w 2021 roku – 37%). Natomiast turyści wewnętrzni podobnie jak w poprzednim roku najczęściej wybierali okolice Wisły, Ustronia, Istebnej, Koniakowa, Cieszyna i Skoczowa (aż 64% wskazań).

Wydatki turystów

Średnie wydatki turystów spoza regionu wyniosły w obecnym pomiarze 208 zł dziennie na osobę co jest wartością wyższą od tej deklarowanej w 2021 roku (143 zł). Biorąc pod uwagę liczbę turystów, średnie wydatki oraz długość pobytu w regionie, łączne wydatki turystów spoza województwa śląskiego w roku 2022 oszacowano w bardzo dużym przybliżeniu na około 3,6 mld złotych (w poprzednim roku tj. 2021r.: 2,9 mld). Łączne wydatki turystów z województwa (średnia wydatków na osobę na dzień to 190 zł) oszacowano natomiast na 1,9 mld złotych (w poprzednim roku 2,4 mld). Należy jednak pamiętać, że szacunki te oparte są na deklaracjach oraz pochodzą od stosunkowo niewielkiej liczby respondentów udzielających odpowiedzi na to pytanie. Łączne szacowane wydatki turystów w województwie śląskim to zatem kwota ok. 5,5 mld zł.

Sezonowość pobytów

Niezmiennie województwo najczęściej odwiedzane jest w okresie letnim. Na ten okres przypada 36% wszystkich wizyt turystów spoza regionu. Turyści z województwa śląskiego najczęściej wyjeżdżali turystycznie wewnątrz regionu w sezonie zimowym (36% wszystkich podróży). Turyści krajowi i regionalni preferują podróże w lecie, chociaż w 2021 roku odsetek turystów regionalnych wiosną był znacznie wyższy niż u turystów krajowych. Z kolei zimą w 2022 roku wzrosła liczba turystów krajowych i regionalnych.

Natomiast w przypadku turystów zagranicznych, dominującą porą roku w 2021 roku było lato, a w 2022 roku zdecydowanie wiosna. W 2021 roku jesień była również popularna, ale w 2022 roku liczba turystów zagranicznych, którzy przyjechali jesienią, znacznie spadła.

Długość pobytu

Średni czas spędzony na terenie województwa śląskiego w 2022 roku wyniósł 5,2 dni (wynik niższy od wyniku z 2021 roku – 7,4 dni).

Turyści zagraniczni

Analizując dane dotyczące pochodzenia turystów zagranicznych, zauważamy, że w 2022 roku odnotowano znaczny wzrost liczby turystów z Ukrainy, który wynikał przede wszystkim z agresji Rosji na Ukrainę. Warto zaznaczyć, że wśród ogólnej liczby turystów zagranicznych, aż 994 tysiące stanowili mieszkańcy Ukrainy. Należy jednak pamiętać, że większość tych osób przybyła do Polski nie w celach turystycznych, lecz jako uchodźcy.

———————————————————————————-

  1. Raport robiony metodą omnibusową – wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej próbie Polaków, zrobiony przez firmę Research Collective:

Raport Badanie Ruchu Turystycznego 2022

  1. Raport z big data – danych komórkowych zrobiony przez firmę Selectiv:

Raport Badanie Ruchu Turystycznego 2022

Pozostałe w tej kategorii

Na prośbę i we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Budapeszcie, Śląska Organizacja Turystyczna zorganizowała podróż prasową dla grupy z Węgier, w której znaleźli się  influencerzy oraz dziennikarze z portali internetowych dla rodzin...

czytaj dalej

Podróż studyjna blogerów z Węgier

Na prośbę i we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Budapeszcie, Śląska Organizacja Turystyczna zorganizowała podróż studyjną dla grupy z Węgier, w której znaleźli się  influencerzy oraz dziennikarze z portali internetowych dla...

czytaj dalej
Podróż prasowa we współpracy z ZOPOT Praga

Podróż prasowa we współpracy z ZOPOT Praga

Promocja Szlaku Orlich Gniazd w niestandardowej odsłonie - blogerka z Czech pokonała szlak na hulajnodze! W dniach 20 - 23 czerwca blogerka z czeskiego Brna - Weronika, przejechała 190 km na hulajnodze terenowej poznając uroki jednego z najpiękniejszych i najbardziej...

czytaj dalej
Śląskie z dzieckiem w Dzienniku Zachodnim

Śląskie z dzieckiem w Dzienniku Zachodnim

Przed Dniem Dziecka wraz z całym nakładem Dziennika Zachodniego ukazał się dodatek "Miejsca przyjazne dzieciom". Atutem wydania był niewątpliwie dzień emisji oraz nakład ponad 34 tys egz. (magazyn, program TV, tygodniki powiatowe). Tam właśnie znalazła się reklama...

czytaj dalej
Wizyta touroperatorów z Izraela

Wizyta touroperatorów z Izraela

W dniach 20-22 maja 2024 w województwie śląskim gościli czołowi touroperatorzy z Izraela (Mega tourism, Botz-adventures, Ophir Tours, Mona Tours, Amsalem Masaot, a także Facebook - menedżer społeczności Polska oraz izraelskie linie lotnicze Sundor (EL AL), a także...

czytaj dalej
Śląska Organizacja Turystyczna otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki na utworzenie nowego szlaku rowerowego w Beskidach – Velo Soła.

Śląska Organizacja Turystyczna otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki na utworzenie nowego szlaku rowerowego w Beskidach – Velo Soła.

Wniosek pn. "Stworzenie nowego produktu turystyki aktywnej w województwie śląskim - szlaku rowerowego Velo Soła" złożony przez Śląską Organizację Turystyczną  do Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Turystyki - edycja 2024 otrzymał dofinansowanie....

czytaj dalej
XVIII Festiwal Śląskie Smaki za nami

XVIII Festiwal Śląskie Smaki za nami

Za nami XVIII Festiwal „Śląskie Smaki”! W tym roku wydarzenie odbyło się na rynku w Tarnowskich Górach w dniu 2.06.2024 r. W konkursie kulinarnym wzięło udział 17 drużyn. Remigiusz Rączka – koordynator konkursowego Jury podkreślał, że rywalizacja była naprawdę...

czytaj dalej