Badania ruchu turystycznego za 2024 rok

20 lut, 2025 | Aktualności, Badania turystyczne

Badania ruchu turystycznego zlecane są przez Śląską Organizację Turystyczną każdego roku. Dzięki temu na bieżąco monitorowany jest ruch turystyczny spoza regionu, mieszkańców województwa w jego obrębie oraz szacowana wielkość ruchu turystycznego z zagranicy.

 

Badane ruchu turystycznego za 2024 r. – do pobrania [TUTAJ] – big data

 

Wyniki badań pochodzących z telefonii komórkowych (tz. big data), pokazują, że województwo śląskie w 2024 roku nadal cieszyło się dużym zainteresowaniem turystów, choć odnotowano niewielki spadek (1%) turystów w porównaniu do roku 2023. Region odwiedziło 4,47 mln turystów, którzy zrealizowali 5,17 mln wizyt i 9,6 mln noclegów.

Województwo śląskie utrzymuje swoją pozycję ważnego kierunku turystycznego w Polsce. Jest to 6 pozycja w kraju, jeśli chodzi o wielkość ruchu turystycznego w poszczególnych województwach. Choć liczba turystów spadła o 1%, a liczba wizyt i noclegów zmniejszyła się o około 9%, to wzrost zainteresowania wśród turystów zagranicznych oraz rosnąca popularność wśród mieszkańców regionu są bardzo pozytywnymi sygnałami.

  • Turyści zewnątrzregionalni – stanowili oni 3,63 mln osób, co oznaczało 81% wszystkich turystów. Najczęściej odwiedzali miasta aglomeracji oraz tereny górskie (Beskidy i Śląsk Cieszyński), choć teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej uplasował się na 3 pozycji z bardzo niewielką różnicą. Turyści pochodzili głównie z Mazowieckiego, Wielkopolskiego i Małopolskiego.
  • Wzrost liczby turystów zagranicznych – mimo ogólnego spadku liczby turystów, odnotowano większe zainteresowanie województwem śląskim przez odwiedzających z zagranicy (nie wliczono do badania osób pochodzenia ukraińskiego). Największą grupę stanowili turyści z Niemiec.
  • Turystyka wewnątrzregionalna – mieszkańcy województwa chętnie podróżowali w obrębie regionu. Najwięcej turystów pochodziło z Katowic, Sosnowca i Częstochowy, a średnia długość ich pobytu wynosiła 1,9 dnia.
  • Średni czas pobytu – zarówno turyści z innych województw, jak i zagraniczni spędzali w regionie średnio ponad 2 dni. Dominowały krótkoterminowe pobyty (2-4 dni), które wybierała większość turystów.
  • Odwiedzający jednodniowi – w 2024 roku województwo odwiedziło 5,17 mln osób, które nie nocowały na miejscu. Ciekawym trendem było to, że odwiedzający z wewnątrz regionu częściej realizowali trzy lub więcej wizyt rocznie.

 

Pozostałe w tej kategorii