Dobiegły końca 25. Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2014 w Poznaniu. Tegoroczna edycja była wyjątkowa nie tylko za sprawą jubileuszu ich 25 lecia. Po raz pierwszy oficjalnym Regionem Partnerskim targów było Województwo Śląskie. Z tej okazji nie tylko dla odwiedzających, ale również wystawców, gości i mieszkańców Poznania, Śląska Organizacja Turystyczna oraz partnerzy stoiska przygotowali szereg atrakcji.
Pierwszego dnia targów miał miejsce otwarty koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w ponad 100 osobowym składzie (chór, balet, orkiestra), który odbył się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wzięło w nim udział ponad 1200 widzów! Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” był obecny również podczas wszystkich dni targowych na stoisku regionalnym województwa (występy artystów chóru oraz konkursy dla odwiedzających przy udziale partnerów stoiska regionalnego, w których nagrodami były m.in. wycieczki ze zwiedzaniem do Pszczyny, Koszęcina, Częstochowy oraz gadżety promocyjne: torby na laptopa, plecaki turystyczne i wiele innych).
Kolejną atrakcję stanowiło stoisko Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki. Organizowane na nim pokazy i zabawy z kulaniem klusek śląskim w roli głównej oraz degustacje specjałów kuchni regionalnej województwa śląskiego (m.in. rolady śląskiej z kluskami śląskimi i modrą kapustą, gałuszek, żurku, kremu z dyni oraz kołocza) zaskoczyły niejednego odwiedzającego to miejsce w hali. Na stoisku kulinarnym miała również miejsce premiera nowego wydawnictwa Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki, które podobnie jak degustacje i potrawy kuchni regionalnej cieszyły się bardzo dużym powodzeniem.
Na stoisku regionalnym woj. śląskiego prezentowali się podwystawcy zajmujący się promocją poszczególnych miast, subregionów i powiatów:
Euroregion Beskidy (Stowarzyszenie Region Beskidy, Bielsko-Biała z Bielsko-Bialskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, powiaty bielski i żywiecki)
Śląsk Cieszyński (Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”, Godów i Jastrzębie Zdrój oraz Beskidzka 5)
Jura Krakowsko-Częstochowska (Związek Gmin Jurajskich, UM Częstochowa i Częstochowska Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski, Zamek Ogrodzieniecki)
Subregion Zachodni Woj. Śląskiego (Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Woj. Śląskiego)
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny z Koszęcina
Katowice
Pszczyna
Wydawnictwa o całym regionie i markowych produktach turystycznych woj. śląskiego dystrybuowane były przez Śląską Organizację Turystyczną.
Podczas targów Tour Salon rozstrzygnięto również kilka konkursów, w których dostrzeżone zostało Województwo Śląskie. Tegoroczna edycja Konkursu na Najlepszy Produkt Polskiej Organizacji Turystycznej przyniosła obiektom z terenu Województwa Śląskiego: wyróżnienie (Zespół Pałacowo – Parkowy w Koszęcinie) oraz Certyfikat POT (Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach). Podczas TOUR SALON 2014 odbył się również XXIII Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej. II miejsce w kategorii Informatory Krajoznawcze i Foldery zajęła seria 6 przewodników wydana w ramach Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej. Seria przewodników otrzymała również Dyplom konkursu Róża Regionów organizowanego przez dwutygodnik branży turystycznej Wiadomości Turystyczne. Rozstrzygnięto również X edycję konkursu na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce. W tym roku mimo rekordowo dużej konkurencji, województwo śląskie dostrzeżono aż w trzech na cztery kategoriach. Laureatem konkursu w kategorii 1 gwiazdkowe centrum IT został Punkt Informacji Turystycznej w Siedlcu, w kategorii „2 gwiazdki” – I miejsce zajęła Informacja Turystyczna w Brennej. W kategorii najlepszego centrum 3 gwiazdkowego I miejsce zdobyło Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej, III przypadło Informacji Turystycznej w Szczyrku.
Szczegóły dotyczące aktywności Województwa Śląskiego podczas targów Tour Salon dostępne są [TUTAJ].