Moda na Polskę trwa. Województwo śląskie z roku na rok, jest coraz częściej wybierane na cel podróży i wypoczynku. Tendencji wzrostowej ruchu turystycznego dowodzą badania ruchu turystycznego przeprowadzane na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej. Najnowszy raport odwiedzin turystów w woj. śląskim w 2017 roku pokazuje, że region odwiedziło 5,4 mln. turystów (w roku ubiegłym 5,3 mln). Według szacunków zostawili oni w województwie około 5,6 mld złotych.
Badania ruchu turystycznego zlecane są przez Śląską Organizację Turystyczną każdego roku. Dzięki temu na bieżąco monitorowany jest ruch turystyczny spoza regionu, mieszkańców województwa w jego obrębie oraz szacowana wielkość ruchu turystycznego z zagranicy.
Profil turysty odwiedzającego śląskie
W ramach badania nakreślono profil turysty odwiedzającego województwo śląskie. Najczęściej region odwiedzały osoby w średnim wieku (30-39 lat), odnotowano również wzrost przyjazdów osób mieszkających
w największych miastach (ponad 500 tys. mieszkańców) z 8 % w 2016 r. do 29 % w 2017. Najwięcej turystów zanotowano z województwa mazowieckiego (18% odwiedzających) i dolnośląskiego (17%) oraz regionów ościennych: małopolskiego (17%) i łódzkiego (12%).
Mieszkańcy województwa podróżują częściej
Wiele działań promocyjnych adresowanych jest do mieszkańców regionu. Badania pokazują, że w 2017 roku mieszkańcy regionu podróżowali częściej (1,7 mln w 2016 roku vs 1,9 mln w roku 2017). Tereny Śląska Cieszyńskiego (Wisły, Ustronia, Istebnej, Koniakowa, Cieszyna i Skoczowa) okazały się być odwiedzane najczęściej (40% wskazań). Wysoko w zestawieniu znalazły się też miasta i okolice metropolii: Katowic, Chorzowa, Bytomia, Za brzai Gliwic (34%) oraz okolice Pszczyny, Bielska-Białej, Szczyrku, Żywca, Korbielowa i Jeleśni (31%).
Metropolia i Subregion Zachodni Woj. Śląskiego coraz popularniejsze wśród turystów spoza regionu
Najczęściej odwiedzane były miasta metropolii: okolice Katowic, Chorzowa, Bytomia, Zabrza i Gliwic (41 % wskazań). Znaczny wzrost turystów spoza regionu zanotował rejon: Rybnika, Raciborza, Jastrzębia – Zdroju oraz Żor czyli tzw. Subregion Zachodni Województwa Śląskiego. Wobec 4 % wskazań odwiedzin tej części regionu w 2016, aż 18 % pytanych wskazało odwiedziny w 2017.
Wydatki turystów
Wydatki turystów w 2017 roku były, według szacunków, nieco niższe niż w roku ubiegłym i stanowiły 111 zł dziennie na osobę w przypadku osób spoza regionu oraz 121 zł w przypadku mieszkańców województwa. Łącznie biorąc pod uwagę zarówno turystów spoza regionu jak i podróżujących w jego obrębie szacuje się w przybliżeniu, że zostawili oniw regionie około 5,6 mld złotych (turyści spoza regionu: około 3,4 mld; turyści z regionu: około 2,2 mld).
Sezonowość pobytów
Raport dotyczący ruchu turystycznego w 2017 roku pokazuje również, że województwo śląskie najczęściej odwiedzane jest w sezonie letnim (38% ruch przyjazdowy; 42% ruch wewnętrzny), ale też wiosną (24% ruch przyjazdowy; 17% ruch wewnętrzny) i jesienią (20% ruch przyjazdowy; 16% wewnętrzny). Zima to druga, zaraz po lecie, najchętniej wybierana pora roku na wyjazdy dla turystów z regionu (26% wskazań). Pokazuje to, że region obierany jest jako cel podróży o każdej porze roku z uwagi na różnorodność atrakcji turystycznych.
Długość pobytu
W 2017 roku łącznie 18,5 % dorosłych Polaków deklarowało wizytę przynajmniej z jednym noclegiem w województwie śląskim. Średni czas spędzony podczas pobytów w 2017 roku wyniósł 8,3 dnia (turyści spoza województwa) oraz 10,5 dni (turyści z regionu) – podobnie lub więcej niż w 2016 roku.
Turyści zagraniczni
W ramach raportu przeprowadzone zostały badania w wybranych 78 obiektach turystycznych
z terenu woj. śląskiego. Wśród turystów zagranicznych odwiedzających badane placówki zdecydowanie przeważają turyści z Niemiec (aż 54 %!). Kolejno wśród wskazań narodowości odwiedzających badany obiekt turystyczny byli turyści z Czech oraz Wielkiej Brytanii.
Cały dokument: Raport Badanie Ruchu Turystycznego 2017.pdf
Wersja skrócona: Raport Badanie Ruchu Turystycznego 2017 skrócony sm.pdf